St Arnaud Secondary College Awards for 2020

Our annual Presentation Night for 2020 was held at the St. Arnaud Town Hall (28/1/21).  Over the page you will find the award winners for 2020. Congratulations everyone.

St Arnaud Secondary College Awards for 2020

Award

Recipient

Senior English

Melissa Esmore

Junior English

Lachlan Gifford

Senior Maths

Melissa Esmore

Junior Maths

Sam Male

Senior Science

Emily Rice

Junior Science

Jesse Amos

Senior Humanities

Melissa Esmore

Junior Humanities

Jesse Amos

Senior Health/PE

Melissa Esmore

Junior Health/PE

Owen Lowe

Junior Art

Scarlett Hand

Senior Technology

Tessa Young

Junior Technology

Demi Leach

Hands On Learning

Stuart Finch

Engage Academic Encouragement Award

Zack Weir

Yr 7 Academic Encouragement Award

Lara Small

Yr 8 Academic Encouragement Award

Jackson Argent

Yr 9 Academic Encouragement Award

Keegan Amos

Yr 10 Academic Encouragement Award

Johanna Webb

Yr 11 Academic Encouragement Award

Sophie Male

Yr 7 Academic Achievement Awards

Ryan Bigmore

 

Scarlett Hand

 

Owen Lowe

 

Sophie O'Donnell

 

Leila Patton

 

Ava Wilson

 

Tahli Wright

Yr 8 Academic Achievement Awards

Tyson Funston

 

Duncan Jackson

 

Demi Leach

Yr 9 Academic Achievement Awards

Jesse Amos

 

Amy Greenaway

 

Isabell Hand

 

Phoebe Hendy

 

Sam Male

Yr 10 Academic Achievement Awards

Emily Edwards

 

Berenice Walsh

 

Jesse Wandel

Yr 11 Academic Achievement Awards

Georgia Probst                   

 

Emily Rice

 

Tylah Shields

 

Tessa Young

Dux-7                                                            

Tahli Wright

Dux-8                                                            

Demi Leach &
Duncan Jackson

Dux-9                                                            

Jesse Amos

Dux-10                                              

Berenice Walsh

Dux-11                                              

Georgia Probst

Year 12 Dux of 2019

Melissa Esmore

NCLLEN VCAL Dux 2019

Jackson Medlyn

Gerard Myers Junior Sport Award - Boy

Duncan Jackson

Gerard Myers Junior Sport Award - Girl

Abby Weir

Heath Boucher Senior Sport - Boy

Harry Knights

Heath Boucher Senior Sport - Girl

Lucy Gorrie

Josh Watts – Cross Country                                 

Jonty Arbuckle

School Sport Victoria Academic & Sporting Achievement Award

Lucy Gorrie

Sport Coordinator Award

Jenna Meagher

Year 7 – St. Arnaud Secondary College School Values & Citizenship Award

Sophie O’Donnell

Year 8 – St. Arnaud Secondary College School Values & Citizenship Award

Anthony Carter

Year 9 Rotary Club of St. Arnaud – Brain McCahon Memorial Youth Award

Amy Greenaway

Year 10 Andrew & Merilee Reid School & Community Award Yr 10

Johanna Webb

Year 11 Andrew & Merilee Reid School & Community Award Yr 11

Tessa Young

Year 12 –

Parkview Bakery & Caltex Best Allrounder

Lucy Gorrie

St Arnaud SC Council Student Recognition Award

Hannah Deason & Molly Hendy

ADF Long Tan Awards Year 10

Jesse Wandel

ADF Long Tan Awards Year 12

Harry Knights

The VFF Hayward Scholarship                

Jesse Wandel

Mallee Excellence Award

Jesse Wandel

Workplace of the Year Award

Country Kitchen

St Arnaud Secondary College School Based Apprenticeship Encouragement Award

Jackson Medlyn

St Arnaud Secondary College Careers Training Scholarship 

Stephanie Dickson

Boy - Bruce Dimelow Scholarship

Lachlan Gifford

Year 10 George & Alice Edwards Memorial Scholarship

Ronan James

Year 11 Albert Gifford Memorial Scholarship

Tylah Shields

Parents Club - Boy

Stuart Finch

Parents Club Girl

Leila Patton

© 2020 St Arnaud Secondary College The sponsor-ed Group